Vi har lagt bak oss en varm og tørr sommer i Sør-Norge. Perfekt vær for deg som liker bading og strandliv. Kanskje ikke fullt så bra for deg som hadde håpet på lave strømpriser?
Vi har bedt kraftanalytiker i Vibb, Ola Kristian Taraldrud, om å oppdatere oss på hvilke spotpriser vi kan forvente på strøm i høst. Ser det ut til at Norgespris vil lønne seg?
Lav fyllingsgrad gir høye strømpriser
Det tørre og varme sommerværet har ført til at vannmagasinene i Sør- og Midt-Norge har blitt tappet ytterligere ned. Det er dårlige nyheter for deg som vil ha lave spotpriser på strøm, kan Taraldrud opplyse oss om. Vi hadde lite vann i magasinene allerede før sommeren, og nå har det altså blitt enda mindre.
– Nå er faktisk fyllingsgraden på sitt laveste de siste 20 årene. Det er så lavt at det vil kreve mer enn normal nedbørsmengde i høst for å bygge opp fyllingsgraden, forteller han.
I Norge kommer strømmen vi produserer i stor grad fra vannkraft. Er det lite vann i magasinene, sånn som det er nå, blir som regel strømprisene høyere. Dersom fyllingsgraden i vannmagasinene er høy blir gjerne strømprisene lavere.
Vi kan altså be til værgudene om en våt høst. Den sikreste veien til rimeligere strøm ser allikevel ut til å være å bestille Norgespris, dersom du bor i Sør- eller Midt-Norge. Med Norgespris får du en fast pris på 50 øre per kilowattime inkludert moms.
I Nord-Norge er Norgespris uten moms, akkurat som spotprisen er det, og det vil si 40 øre per kilowattime. Men her er fyllingsgraden høy og strømprisene ser ut til å holde seg relativt lave også fremover. Ingen grunn til å bestille Norgespris hvis du bor her, med andre ord.
Regn ut forventet besparelse
Norgespris-kalkulatoren regner ut forventet besparelse måned for måned. Den bruker ikke bare historiske priser, men også strømprisprognosene for 2026. Dermed får du et mer realistisk bilde av hva du kan vente deg å spare med Norgespris.
Prøv kalkulatoren herFlere faktorer som påvirker strømprisen
Det er ikke bare fyllingsgraden i vannkraftverkene som påvirker strømprisene. Situasjonen i Midtøsten, og da spesielt for transporten av gass gjennom Hormuz-stredet, er fortsatt uavklart. Dette fører til at prisene på olje og gass svinger kraftig og påvirker strømprisene i resten av Europa og i Sør-Norge. Vi har nå en stram kraftbalanse i Europa, med lave gasslagre sammenlignet med tidligere år. Dette løfter strømprisene i europeiske land som Tyskland og Danmark, noe som trekker opp strømprisene spesielt i Sør-Norge.
Mer om faktorer som påvirker strømprisen her.
Svært sannsynlig at Norgespris vil lønne seg
Hvis du har fulgt med så langt, blir du nok ikke overrasket over at Norgespris svært sannsynlig vil lønne seg for de fleste også de siste fire månedene i 2026.
Norgespris har lønt seg alle steder i landet vårt, bortsett fra i Nord-Norge, så langt. Dette ser ut til å fortsette ut året.
– Bor du i Midt-Norge eller lenger sør er det svært sannsynlig at Norgespris vil lønne seg for deg i høst, konkluderer kraftanalytikeren.
Spotprisprognoser for høsten 2026
Prisene er oppgitt i øre per kWh inkludert moms, bortsett fra i Nord-Norge (NO4), hvor prisene er ekskludert moms. Tallene er sist oppdatert 8.09.2026.
| 2026 / Måned | Østlandet (NO1) | Sørlandet (NO2) | Midt-Norge (NO3) | Nord-Norge (NO4) | Vestlandet (NO5) |
|---|---|---|---|---|---|
| September | 175 | 187 | 125 | 30 | 175 |
| Oktober | 188 | 194 | 132 | 45 | 188 |
| November | 193 | 200 | 137 | 48 | 187 |
På Østlandet, Sørlandet, Vestlandet og i Midt-Norge er det, som du ser i tabellen over, ventet strømpriser som ligger betydelig høyere enn Norgespris på 50 øre per kilowattime inkludert moms. Det gjelder både september, oktober og november.
Den enkleste måten å unngå å betale mye for strømmen høsten 2026? Bestille Norgespris. Da får du en forutsigbar strømpris på 50 øre per kilowattime ut året. Det er ikke for sent å bestille for første periode, som varer ut 2026. Mer informasjon om Norgespris finner du her.
Hva skjer med Norgespris i 2027?
Første periode med Norgespris og prisen på 50 øre per kWh gjelder ut 2026. Norgespris er planlagt videreført i 2027, men prisen kan justeres og ordningen må bestilles på nytt dersom man ønsker det. Vi følger spent med på politikernes beslutning, og oppdaterer deg som er kunde så snart vi vet mer om hva som skjer med Norgespris neste år.
Dette vet vi om Norgespris i 2027